LATEST ARTICLES

Vjosa ka të drejtë të amnistojë Albin Kurtin, pse s’po e bën?

Shkruan: FATON MEHMETI Shumë zhurmë, KQZ u shndërrua në arenë të luftës politike mes palëve. Valdetja anonte, dhe s’kishte si mos të anonte . Të jesh servil është e lehtë në fillim, pastaj të përdorin si mashë, dhe krejt në fund të hedhin në shportë të mbeturinave kur nuk iu duhesh. Momentalisht Valdetja iu duhet, i duhet klanit “ Pronto”,...

Një ditë e Hashim Thaçit në Hagë, tregon Pacolli se ka pasur disa telefonata me të

Kryetari i ARK-së, Behgjet Pacolli është mik i afërt i ish-presidentit Hashim Thaçi, i cili që nga 5 nëntori është në Gjykatën Speciale në Hagë, në paraburgim. Pacolli ka treguar se ka pasur biseda telefonike me të dhe ka treguar se si ish-presidenti dhe ish-udhëheqësi i UÇK-së e kalon kohen atje. “Po. I kam pas dy telefonata me të. Kemi bisedu...

Ja sa vite ka mbushur sot Memli Krasniqi!

Një nga politikanët më të suksesshëm në vendin tonë pa dyshim që është edhe Memli Krasniqi. Duke u bërë pjesë e politikës tash e ca vite, ai tashmë gëzon postin e nënkryetarit në PDK, shkruan “Kosovarja”. Sot, me 25 Janar ai ka ditëlindjen, duke mbushur plotë 41 vite jetë. Kujtojmë, nga jeta private, ai është i martuar dhe është baba i tre...

Serwer tregon se çka mund të ndodhë nëse Albin Kurti nuk lejohet të kandidojë në zgjedhje

Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka folur për marrëveshjen e nënshkruar mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe nismës “Guxo” të Vjosa Osmanit.Serwer, marrëveshjen e bashkëpunimit në zgjedhjet e 14 shkurtit mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit e sheh si një sjellje normale në një sistem parlamentar.“Më duket sjellje normale në një sistem parlamentar. Asgjë...

Ashpërsohen masat për personat që shkojnë nga Kosova në Gjermani

Gjermania i ka shtuar kontrollet kufitare nga sot pasi të premten ka përcaktuar një grup të ri me më shumë se njëzet vende të konsideruara me “rrezikshmëri të lartë”, përfshirë Kosovën, për të cilën parashihen kufizime më të rrepta për të hyrë në territorin gjerman. Udhëtarët nga vendet që kanë shënuar më shumë se 200 raste të reja për 100,000...

Sadete Doda-Shota ftohet nga Gjykata Speciale

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu përmes një postimi ka bërë të ditur se ish-ushtarja e UÇK-së, Sadete Doda – Shota është ftuar nga Gjykata Speciale. Ajo do të paraqitet në zyrat e EULEX-it në Fushë Kosovë me 26 janar, transmeton Indeksonline. Postimi i plotë i Ganimete Musliut: Çlirimitaret e Kosovës krenar po përballen me betejën e fundit për Kosovën. Rreshtit Çlirimitar edhe...

‘Vjosa Osmani përfundimisht do ta shkarkojë Valdete Dakën’

Ushtruesja e detyrës së presidentit, kandidate për deputete në listën e Vetëvendosjes, Vjosa Osmani, ka paralajmëruar se do të marr masa ndaj KQZ-së, në mënyrë që, siç thotë Osmani, ta mbrojë integritetin e këtij institucioni. “Para syve të të gjithë qytetarëve të Kosovës, në transmetim të drejtpërdrejt në televizion, dje u bë presion marramendës ndaj zyrës për regjistrimin e partive...

Ndodh edhe kjo! Bankat ua marrin paratë e 10%-shit qytetarëve

Shumë kosovarë ia mësynë bankave komerciale në Kosovë në dhjetor të vitit të kaluar për t’i tërhequr 10 për qind të kursimeve pensionale. Tollovi të mëdha u panë nëpër filiale të Bankave Komerciale pas miratimit të Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike në Kuvendin e Kosovës. Në këtë Projektligj përfshihej edhe tërheqja e 10-përqindëshit nga Trusti. Ndërkohë, ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim...

Është analisti më i njohur kosovar, a mund t’ia qëlloni për kë bëhet fjalë?

Sot është ndër analistët më të njohur në vend. Është prezent thuajse çdo natë në një nga televizionet me analizat e tij për ngjarjet politike në vend, si dhe jep prononcime për mediat e shkruara. Fjala është për analistin Imer Mushkolaj. Në një foto të publikuar së fundmi ku ai shihet me disa persona vërehet se Mushkolaj ka ndryshuar krejtësisht. Në foton më...

LAJMI I FUNDIT! Prezantohet sondazhi nga kompania e huaj: VV 51%, PDK 17%, LDK 16%, AAK 7%…

Kompania që ka kontraktuar Gazeta Express dhe T7 për të bërë një sondazh në Kosovë, ka dalë me rezultatet e para. Në këtë sondazh, prin bindshëm Lëvizja Vetëvendosje me pak mbi 50% të votave. E pasuar nga PDK’ja dhe LDK’ja, shkruan Express. Rezultatin e sondazhit e gjeni më poshtë. VV: 50.83% PDK: 16.94% LDK: 15.97% AAK: 6.98% Nisma: 2.95% Kompania e kontraktuar ka kryer sondazhe në 11...