LATEST ARTICLES

Shkruan: FATON MEHMETI Shumë zhurmë, KQZ u shndërrua në arenë të luftës politike mes palëve. Valdetja anonte, dhe s’kishte si mos të anonte . Të jesh servil është e lehtë në fillim, pastaj të përdorin si mashë, dhe krejt në...
Kryetari i ARK-së, Behgjet Pacolli është mik i afërt i ish-presidentit Hashim Thaçi, i cili që nga 5 nëntori është në Gjykatën Speciale në Hagë, në paraburgim. Pacolli ka treguar se ka pasur biseda telefonike me të dhe ka treguar...
Një nga politikanët më të suksesshëm në vendin tonë pa dyshim që është edhe Memli Krasniqi. Duke u bërë pjesë e politikës tash e ca vite, ai tashmë gëzon postin e nënkryetarit në PDK, shkruan “Kosovarja”. Sot, me 25 Janar ai...
Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka folur për marrëveshjen e nënshkruar mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe nismës “Guxo” të Vjosa Osmanit.Serwer, marrëveshjen e bashkëpunimit në zgjedhjet e 14 shkurtit mes Albin Kurtit dhe...
Gjermania i ka shtuar kontrollet kufitare nga sot pasi të premten ka përcaktuar një grup të ri me më shumë se njëzet vende të konsideruara me “rrezikshmëri të lartë”, përfshirë Kosovën, për të cilën parashihen kufizime më të rrepta...
Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu përmes një postimi ka bërë të ditur se ish-ushtarja e UÇK-së, Sadete Doda – Shota është ftuar nga Gjykata Speciale. Ajo do të paraqitet në zyrat e EULEX-it në Fushë Kosovë me 26 janar, transmeton...
Ushtruesja e detyrës së presidentit, kandidate për deputete në listën e Vetëvendosjes, Vjosa Osmani, ka paralajmëruar se do të marr masa ndaj KQZ-së, në mënyrë që, siç thotë Osmani, ta mbrojë integritetin e këtij institucioni. “Para syve të të gjithë...
Shumë kosovarë ia mësynë bankave komerciale në Kosovë në dhjetor të vitit të kaluar për t’i tërhequr 10 për qind të kursimeve pensionale. Tollovi të mëdha u panë nëpër filiale të Bankave Komerciale pas miratimit të Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike...
Sot është ndër analistët më të njohur në vend. Është prezent thuajse çdo natë në një nga televizionet me analizat e tij për ngjarjet politike në vend, si dhe jep prononcime për mediat e shkruara. Fjala është për analistin Imer Mushkolaj. Në...
Kompania që ka kontraktuar Gazeta Express dhe T7 për të bërë një sondazh në Kosovë, ka dalë me rezultatet e para. Në këtë sondazh, prin bindshëm Lëvizja Vetëvendosje me pak mbi 50% të votave. E pasuar nga PDK’ja dhe LDK’ja,...